Esimene katse oli raha põletamine. Vähemalt selle katse nimi oli selline. Raha ise jäi loomulikult pärast terveks ja kahjustamata.
Selleks katseks oli vaja ühte rahatähte (ükskõik millist), piirituse ja vee lahust ning tikke või midagi selle süütamiseks. Kastsime raha lahuse sisse, mis oli valmistatud 98% piiritusest ja veest, segatud 1:1, ning panime põlema. Tulemuseks põles lahus ümbert ära, kuid rahatäht jäi ise puutumata.
Selgituseks ütleks, et rahatähed on valmistatud nailonist, mis ei ima hästi vedelikke ning leek, mis põlemisel tekkis, oli raha süütamiseks liiga madala temperatuuriga ja põles liiga kiiresti ära, et midagi juhtuks.
Siin ka youtube link raha põletamisest.
Teises katses suutsime panna hariliku pliiatsi südamiku valgust kiirgama. Katseks oli vaja siis südamikku, rolleri akut ja juhtmeid. Ühendasime juhtmed akuga ja mõlema südamiku otsaga ning üllatus, üllatus see hakkas eredalt helendama (samuti läks väga, väga kuumaks).
Seletus: Hariliku pliiatsi südamik on põhimõtteliselt grafiit. Grafiit on aine, mis juhib elektrit (Grafiidi struktuur on tekkinud kihtide kaupa asetsevatest võrkudest, mis koosnevad korrapärastest kuusnurkadest. Igas võrgu sõlmpunktis on üks süsiniku aatom, mis on omakorda seotud 3 samasuguse süsiniku aatomiga. Kuna iga süsiniku aatomi kohta tuleb ainult 3 sidet, on grafiidis vabu elektrone, mis põhjustavad grafiidi elektrijuhtivuse.)Kui sellest läbi juhtida piisavalt tugev elektri vool, kuumeneb see selle toimel nii palju, et hakkab valgust kiirgama...umbes nagu elektripirngi.
Link: Kuidas pliiatsid taskulambina kasutada?
Tuesday, October 21, 2008
Subscribe to:
Posts (Atom)